ovoce a zeleninaOvoce a zelenina, by měla tvořit základ v našem jídelníčku. Nejspíš každý ví o tom, že obsahují vitamíny, minerály i vlákninu a jsou zdravé. Mnohdy však netušíme, jak moc nám mohou na první dojem obyčejná zelenina či ovoce pomoci a co vše v sobě ukrývají. Potraviny, které běžně najdete na pultech obchodů a některé dokonce na vlastní zahrádce. Přinášíme vám stručného průvodce světem vitamínů.

Cibule

Obsahuje vitamíny B1 a B6, flavonoidy a sloučeniny síry, blokuje množení rakovinových buněk, působí protizánětlivě a bojuje proti virům, snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje tvorbě sraženin a ředí krev.

Citron

Pokud pokapete citrónem některé ovoce (jablíčko, banán) tak nezhnědne. Obsahuje vitamín C, draslík, kyselinu listovou, vlákninu. Působí proti plísňovým onemocněním, používá se u chřipek a nachlazení také na kloktání, je důležitý pro zdraví dásní a pro krásnou pokožku, podporuje imunitní systém a zpomaluje rozvoj rakoviny.

Kešu ořechy

Jsou ideální na zahnání hladu a obsahují vitamíny B2, B3, B5, B6, draslík, hořčík, biotin, bílkoviny, mangan, jód, selen, kyselinu listovou, železo a zinek. Bojují s různými viry a rakovinovými buňkami. Pomáhají ke správné činnosti nervů a svalových tkaniv. Obsahují nemalé množství minerálů, které jsou důležité pro imunitu a chrání před stresem.

Mrkev

Obsahuje vitamín K, betakarotén, kyselinu listovou, vápník, chróm, vlákninu, železo a zinek. Působí, jako prevence zrakových potíží, posiluje buňky proti virům. Je vhodná při srážlivosti krve a hojení ran. Příznivě ovlivňuje činnost srdce. Bojuje s rakovinou aovoce upravuje trávení.

Květák

Obsahuje vitamíny B3, B5, C, draslík, kyselinu listovou, glukosinoláty, vlákninu a zinek. Působí jako prevence rakovinového onemocnění, dokáže tlumit astmatické problémy, posiluje imunitu a má antialergické účinky.

Ananas

Obsahuje vitamíny B1, B2 a C, bromelin, mangan, vlákninu. Zmírňuje průběh zánětlivých onemocnění, chrání organismus proti volným radikálům, urychluje rehabilitaci po různých zraněních a operacích, podporuje imunitní systém, působí protizánětlivě a zlepšuje trávení.

Fotografie publikována se svolením stockimages, rakratchada torsap Photography/FreeDigitalPhotos.net